Gra w bulle – Silni wolni niezależni

SILNI- WOLNI- NIEZALEŻNI

BLOK PROGRAMOWY:  ZMALUJEMY RAZEM COŚ DOBREGO INNEGO- SENIOR  UCZY, SZANUJE, INSPIRUJE
ZAJĘCIA RELAKSACYJNO-SPORTOWE

GRA W BULLE- ROZGRYWKI DRUŻYNOWE

            Stowarzyszenie Nasza Ostoja  realizuje projekt Silni Wolni  Niezależni – kierowany do seniorów
dzieci  i młodzieży  6-19 lat.   Pod koniec czerwca  wraz z członkami Uniwersytetu dla Aktywnych
w Ciechocinku i uczestnikami projektu zorganizowaliśmy rozgrywki drużynowe w bulle.

            Wystarczy poznać jej oryginalną nazwę: „pétanque”, żeby bez trudu domyślić się, że gra
w bule  (fr. „boule”) wywodzi się z Francji. Sięgając jednak do jej absolutnych korzeni, trzeba wspomnieć, że pierwowzorem petanki była uprawiana przez legionistów gra w kule.

W bule, jakie znamy dziś, grywa się od 1907 roku, a 16 lat temu powstała Polska Federacja Pétanque, której siedziba znajduje się we Wrocławiu. Tyle historii.

Dzisiaj jest to jedna z najliczniej reprezentowanych dyscyplin sportu na świecie. W Polsce jej popularność rośnie i trudno się dziwić, bo to naprawdę świetny sposób na spędzenie czasu w gronie rodziny i przyjaciół na świeżym powietrzu. Można się pośmiać, porywalizować, sprawdzić swoje umiejętności, a przy tym niespecjalnie zmęczyć. W bule możemy grać zarówno indywidualnie, jak i w drużynach. Każdy gracz lub drużyna dysponuje kilkoma metalowymi kulami, którymi rzuca w kierunku świnki. Rzuty wykonujemy z okręgu o średnicy 50 cm, stojąc w środku związanym z tradycją „Pentanque” – stopy razem na ziemi.

 W ciechocińskim parku sosnowym, pomyślano o tych , którzy  pokochali ten sport.

Dziękujemy szczególnie Pani Jadzi i jej koleżankom i kolegom z Uniwersytetu dla Aktywnych
za pomoc w przeprowadzenie rozgrywek w bulle.

To forma aktywności, która sprzyja nie tylko poprawie kondycji fizycznej, ale również zdrowiu psychicznemu i społecznym interakcjom.

Wpływ na kondycję fizyczną jest znaczny – uczestnictwo w grze wzmacnia mięśnie, zwłaszcza te |
w obrębie rąk i pleców. Chodzenie po nierównym terenie na trawie wspomaga równowagę i koordynację, co pomaga w profilaktyce upadków. Dodatkowo ruchy podczas rzucania kul i poruszania się po polu gry przyczyniają się do utrzymania zakresu ruchu w stawach, a to ważne dla samodzielności w codziennym życiu.

Zdrowie psychiczne również korzysta na grze w bule. Czas spędzony na świeżym powietrzu może poprawić nastrój i zmniejszyć symptomy depresji u osób starszych. Gra ta umożliwia rozwijanie więzi społecznych poprzez spotkania towarzyskie i nawiązywanie nowych znajomości, co jest niezwykle ważne w zapobieganiu izolacji i samotności wśród seniorów.

Bule wymaga także strategicznego myślenia i koncentracji. Planowanie ruchów, ocena odległości
i przewidywanie działań przeciwnika stymulują pracę mózgu, co może opóźniać procesy starzenia się mózgu i zmniejszać ryzyko demencji.

Cieszymy się ogromnie, że animator Grażynka w swoim harmonogramie zajęć projektowych zaplanowała właśnie tą formę aktywności. I zarówno dzieci, młodzież jak i seniorzy bawili się doskonale. Liczymy na to, że pogoda pozwoli nam na powtórzenie spotkania. Tymczasem dziękujemy wszystkim za zdrową sportową rywalizację. Brawo WY!

Z pozdrowieniem

Agata  Krzyżanowska

Koordynator projektu