SILNI- WOLNI NIEZALEŻNI
BLOK PROGRAMOWY: ZMALUJEMY RAZEM COŚ DOBREGO INNEGO- SENIOR UCZY, SZANUJE, INSPIRUJE
ZAJĘCIA RELAKSACYJNO-SPORTOWE
DZIEŃ SPORTU
Stowarzyszenie Nasza Ostoja realizuje projekt Silni Wolni Niezależni – kierowany do seniorów
dzieci i młodzieży 6-19 lat. Czas wakacji i piękna pogoda sprzyjają . Możemy więc zgodnie z założeniem projektowym prowadzić zajęcia na świeżym powietrzu wykorzystując jednocześnie sprzęt sportowy jaki mamy do dyspozycji między innymi : hula-hop, kijki Nording . Najbardziej cenimy jednak własną pomysłowość i staramy się słuchać siebie nawzajem.
W Parku Tężniowym w Ciechocinku animator Grażynka przygotowała dzień sportu. Rywalizacje seniorzy kontra młodzież wyzwoliły ducha walki i pokazały, iż można się znakomicie bawić bez komórki i komputera.
Ponadto Sport wiąże się z doskonaleniem sprawności psychofizycznej i zaspakajaniem potrzeb rywalizacji. Jednak zdrowe współzawodnictwo musi opierać się na społecznie akceptowanych zasadach.
Sportowiec musi być nastawiony na rozwój, maksymalizowanie wyników, systematyczność i dążenie do wyróżnienia się na tle rywali. Osiąganie przewagi i gotowość do poświęceń to istotne elementy współzawodnictwa sportowego, na które nie stać każdego zawodnika.
Podczas sportowej rywalizacji, należy trzymać się nie tylko ściśle określonych reguł i zasad współzawodnictwa, ale również:
- ważny jest szacunek do siebie i do przeciwnika,
- istotna jest umiejętność wygrywania i przegrywania
- należy doceniać przeciwnika/przeciwników (zespół).
Sztuka wygrywania i przegrywania to umiejętność radzenia sobie ze skrajnymi emocjami – od euforii i satysfakcji, po frustrację, złość i irytację. Należy doceniać swój i oponentów wysiłek i zaangażowanie, nie zapominając o tym, że współzawodnictwo wiąże się z interakcją z przeciwnikami. Sport uczy odpowiedzialności, kształtuje osobowość.
Gratuluję pomysłu zarówno młodzieży dzieciom jak i seniorom, animatorom i opiekunom. Realizowanie kolejnych punktów programu projektu pokazuje, że nasze działania zmierzają w odpowiednim kierunku.
Z pozdrowieniem
Agata Krzyżanowska
Koordynator projektu