Malowanie intuicyjne

KALIKA TEŻ CZŁOWIEK

ARTETERAPIA –MALOWANIE INTUICYJNE

Stowarzyszenie Nasza Ostoja kontynuuje zajęcia ARTTETERAPII w ramach projektu. Projekt finansowany z Budżetu Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego pt. „Kalika też człowiek” jest skierowany do osób niepełnosprawnych i opiekunów.   W kolejnych dniach   czerwca 2023 roku  odbyły się zajęcia dla2 i  3 grupy projektowej – malowanie intuicją .Okazuje się że jest to doskonała forma relaksu i rozmowy z samym sobą. Zajęcia cieszą się zainteresowaniem. Z uwagi na specyfikę zajęć odbywają się w 7-10 osobowych grupach.

Malowanie intuicyjne jest to wyrażanie nas samych, naszego wewnętrznego ja, naszych emocji i odczuć, wszystkiego tego, co jest w nas w formie namalowanego obrazu.
W momencie, kiedy siadamy przed płótnem i zaczynamy pierwsze ruchy pędzlem, pojawiają się odczucia, których nie byliśmy wcześniej świadomi. Nagle zdajemy sobie sprawę, że jakaś sytuacja w życiu, która wydawała nam się nieistotna, na płótnie pojawia się  jako coś ważnego. Praca z obrazem intuicyjnym pozwala nam lepiej poznać samego siebie i zrozumieć, co jest  dla nas ważne.

Jest to praca z naszą wewnętrzną prawdą. Rozbudzamy w sobie kreatywność i malujemy z poziomu serca. W malarstwie intuicyjnym wszystko jest poprawne. Nie ma tu przestrzeni na ocenianie.
 Każdy wyraz samego siebie jest doskonały.

Kiedy zaczynamy malować i pozwalamy  naszej j intuicji na prowadzenie powstaje obraz pełen piękna.
Mój dar odczuwania drugiego człowieka sprawia, że informacja o tym, co ma być na obrazie pojawia się spontanicznie podczas procesu tworzenia.

Możemy malowanie intuicyjne wykorzystać do pracy z własnymi marzeniami lub wizualizacją wydarzeń, które chcielibyśmy, aby zaistniały w naszym życiu. Jest to bardzo ciekawa praktyka.

Po pierwsze określamy co jest naszym prawdziwym marzeniem.

Podczas malowania może się okazać, że marzenie, które wydawało się dla nas ważnym elementem okazuje się, że nie jest nasze lub nie tak ważne jak nam się wcześniej wydawało. W takiej sytuacji na pierwszy plan wyłania się nasze prawdziwe, najgłębsze pragnienie.

Koordynator projektu

Agata Krzyżanowska