Wyjścia kulturalne i zdrowotne – projekt “Kalika też człowiek”

KALIKA TEŻ CZŁOWIEK

WYJŚCIA KULTURALNE I ZDROWOTNE

JASKINIA SOLNA

Kolejny tydzień dla naszych uczestników projektu Kalika też Człowiek  finansowanego z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego  rozpoczął się bardzo ciekawie.  20 osobowa grupa  spędziła  czas na relaksie w grocie solnej pod JEDLICĄ  w Ciechocinku. 45 minutowy relaks przyniósł wiele radości  i pozwolił oderwać się od codziennych problemów i  zadbać chwilę o siebie.  Okazuje się, że niektórzy uczestnicy projektu pomimo, że mieszkają w Ciechocinku  na seansie w grocie solnej byli po raz pierwszy.  Ten fakt przekonuje Nas o tym, że nasze działania mają sens , a projekty które kierujemy do osób niepełnosprawnych i opiekunów  zataczają coraz szerszy krąg . I o to chodzi.  JESTEŚMY DLA WAS!

Jaskinia solna jest najnowszą oryginalną metodą zastosowania soli morskiej w celach leczniczych i relaksacyjnych . Występujący tu mikroklimat zbliżony jest do mikroklimatu jaki panuje w Kopalni Soli w Wieliczce. 
Jaskinia Pod Jedlicą zbudowana jest z soli pochodzącej z rodzimych złóż mineralnych i z Morza Martwego. Na mikroklimat jaskini pracuje urządzenie zwane kaskadą. Jest w nią tłoczona solanka , dzięki której stosujemy inhalację mokrą podobną do praktykowanej w uzdrowiskach .

Solanka zawiera niezwykle cenne dla naszego organizmu pierwiastki takie jak : jod, potas, wapń, sód, magnez, brom i selen. Mikroelementy te występują w jaskini w kilkakrotnie wyższym stężeniu niż nad morzem. Dlatego też 45- minutowy seans w jaskini znaczy tyle dla naszego zdrowia co 3 dni pobytu nad morzem.

Sposób leczenia z wykorzystaniem soli znany jest od dawna. Mikroelementy w niej zawarte są składnikiem płynów ustrojowych i komórek, odgrywają niezwykle ważną rolę w procesach przemiany materii. Po kilku zabiegach w jaskini poprawia się wydolność naszego organizmu, skuteczniej działają zażywane leki. Czyste zjonizowane powietrze polepsza naszą kondycję zdrowotną ale też działa wspomagająco przy leczeniu wielu chorób takich jak : schorzenia górnych dróg oddechowych , astma oskrzelowa, różnego rodzaju alergie, łuszczyca, stany zapalne skóry oraz schorzenia przewodu pokarmowego. Mikroelementy pomagają leczyć nadciśnienie, niedoczynność tarczycy, choroby sercowo – naczyniowe. Wizyty w jaskini zalecane są w leczeniu wszelkiego rodzaju nerwic i stanów przemęczenia , podnoszą odporność organizmu zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. 

SEANS FILMOWY KINO ZDRÓJ CIECHOCINEK

           W środę natomiast nasi uczestnicy byli na seansie filmowym w Kinie Zdrój  na komedii romantycznej pt. „SKOŁOWANI”. Film  dostarczył wiele wzruszeń. Był śmiech, zabawne groteskowe sytuacje,  niektórym widzom spłynęła łza po policzku. Film miał szczęśliwe zakończenie. Miłość , a może wiara w cuda zwycięża wszystko?!. Film warty polecenia.

Kolejne atrakcje czekają nas 3 czerwca w Parku Zdrojowym w Ciechocinku. Tymczasem wracamy do stałych zajęć projektowych. 

Koordynator projektu

Agata Krzyżanowska