Mandala punktowa

AKYWNI Z SENIOREM

WARSZTAT KREATYWNOŚCI

Poznajemy swoje możliwości –mandala punktowa

Stowarzyszenie Nasza Ostoja realizuje projekt finansowany z Budżetu Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego pt. Aktywni z seniorem.  Kilka spotkań warsztatowych pozwoliło otworzyć się naszym seniorom jak i młodemu pokoleniu. Wsłuchujemy się w wasze potrzeby i korzystamy z każdego pomysłu. Listopad i grudzień obfitował w tak wiele wydarzeń, że nie nadążaliśmy relacjonować tego na stronie . W swoim imieniu uczestników naszego projektu przepraszam . Poniższy post – to listopadowe zajęcia z mandali punktowej. Pierwsze Mandale zostały wykonane w Indiach. Mniej więcej w VIII wieku dotarły one na Tybet. To harmonijne połączenie kwadratu i koła jest przez wielu traktowane jako symbol ludzkiego życia. Człowiek jest tu środkiem świata, który go otacza. To także koło życia oraz symbol doskonałości i pełnej harmonii.

W kulturze zachodniej Mandala została rozpowszechniona dzięki wybitnemu psychiatrze Karolowi Gustawowi Jungowi. Jego zdaniem spontaniczne wykonanie Mandali zdradza sporo an temat formy psychicznej jej autora.

Obecnie możemy spotkać się z licznymi kolorowankami relaksującymi dla dorosłych i dzieci, które zawierają wzory Mandali. Warto wiedzieć, że taka aktywność ma na nas bardzo dobry wpływ. Samodzielne rysowanie lub kolorowanie Mandali może:

  • rozwijać naszą wyobraźnię;
  • polepszać koncentrację;
  • wyciszać;
  • działać relaksująco;
  • pomagać w lepszym wyrażaniu myśli.

Tworzenie i niszczenie Mandali bywa nazywane listem do samego siebie. Wysyłamy go z naszej podświadomości do świadomości i nadświadomości. Działa to także w przeciwną stroną. Nasza nadświadomość wysyła sygnały do świadomości i podświadomości. 

Było pomysłowo, jak zawsze kreatywnie i wyciszająco . Dziękuję za Waszą obecność i liczę, że po zakończeniu projektu nadal będziemy działać wspólnie. 

Koordynator Projektu

Agata Krzyżanowska