Pogadanka zdrowotna: Oswajamy się z cukrzycą

DOŚWIADCZAM, JESTEM, CZUJĘ

DZIAŁANIE 2: POMALUJ SWÓJ ŚWIAT

POGADANKA ZDROWOTNA : OSWAJAMY SIĘ Z CUKRZYCĄ
Prowadzący Pani KATARZYNA KOBIERSKA

Stowarzyszenie Nasza Ostoja realizuje projekt finansowany z Budżetu Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego pt. DOŚWIADCZAM , JESTEM, CZUJĘ skierowaną do osób niepełnosprawnych i opiekunów . Miesiąc wrzesień 2022 upływa naszym uczestnikom projektu pod hasłem : zdrowo się odżywiaj, świadomie kontroluj swój organizm, uśmiechaj się!. W Stowarzyszeniu Nasza Ostoja po raz kolejny gościliśmy Panią Katarzynę Kobierską z firmy SALUS z Solca Kujawskiego. Tym razem Pani Katarzyna Kobierska przygotowała dla naszych podopiecznych i opiekunów wykład dotyczący choroby cukrzycy. Zgodnie z potrzebą naszych podopiecznych skupiliśmy się na cukrzycy typu II. Wykład obejmował praktyczne wskazówki kontroli poziomu cukru w krwi, redukcji stresu.

Cukrzyca – jest to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła, nieleczona hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne.

Najczęstszą postacią cukrzycy jest cukrzyca typu 2, polegająca na zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę. Stan ten wymaga produkcji nadmiernej ilości insuliny, co w dalszym przebiegu choroby przekracza zdolności wydzielnicze trzustki. W cukrzycy typu 2, dochodzi do uszkodzenia komórek beta
w wyspach trzustki i upośledzenia, a później zaprzestania wydzielania insuliny.

Zasadą współczesnej terapii cukrzycy jest leczenie wszystkich zaburzeń towarzyszących chorobie, a nie tylko kontrola gospodarki węglowodanowej. Dążenie do normalizacji masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, właściwa dieta, leczenie częstych w cukrzycy zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia oraz utrzymywanie glikemii w przedziale wartości możliwie najbardziej zbliżonym normoglikemi (glukoza na czczo <100 mg/dl) zmniejsza ryzyko rozwoju powikłań choroby.

Dla przypomnienia :

Modyfikacja stylu życia w cukrzycy typu 2

• Należy przestrzegać podstawowych zasad żywienia w cukrzycy. – Należy często kontrolować poziom cukru we krwi.

• Należy często kontrolować masę ciała.

• Należy zwiększyć aktywność fizyczną.

• Dieta powinna być lekkostrawna z ograniczoną ilością produktów zawierających węglowodany proste (cukier, miód, dżem, słodycze), ich jedzenie powoduje gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi.

• Należy spożywać 4-5 posiłków dziennie, niewielkich objętościowo, regularnie o stałych porach.

• Zaleca się zwiększenie spożycia produktów zawierających węglowodany złożone, błonnik pokarmowy (pieczywo i kasze gruboziarniste, nasiona roślin strączkowych, warzywa), produktów białkowych o małej zawartości tłuszczu oraz tłuszczy roślinnych.

• Warzywa i owoce należy spożywać surowe, w miarę możliwości nie obierać ze skórki.

• Warzywa należy jeść w ilości 350 – 500 g na dobę. Mają one niewielką wartość energetyczną, dają uczucie sytości, są źródłem witamin, soli mineralnych i błonnika. Staraj się jeść je do każdego posiłku!

• Owoce należy jeść w ilości 200 – 300 g na dobę. Są one także dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Uważaj na winogrona i banany! – Należy pamiętać o tym, aby te same posiłki (np. śniadania) w ciągu kolejnych dni były zbliżone pod względem zawartości węglowodanów, co zmniejszy wahania cukru we krwi w ciągu doby.

• Należy ograniczyć spożycie soli kuchennej na rzecz przypraw ziołowych.

• Potrawy powinny być gotowane w wodzie lub na parze, duszone z małą ilością tłuszczu. Nie zaleca się potrwa smażonych.

• Zupy i sosy należy przygotowywać na wywarach warzywnych, zaciągać zawiesiną z chudego mleka, kefiru lub jogurtu naturalnego i mąki.

• Nie należy rozgotowywać produktów zbożowych (kasze, ryż, makarony) i warzywa ponieważ rozgotowane „na miękko” szybciej podnoszą stężenie glukozy we krwi.
Ponadto nasi podopieczni zapoznali się z możliwościami zakupu pomp insulinowych, osprzętu przy zaawansowanej chorobie cukrzycy, przeciwdziałania powikłaniom i oswajania się z tą jednostką chorobową. Każdy z uczestników zainteresowanych otrzymał rozpisaną dietę przy chorobie cukrzycy typu 2.

Warsztat uświadomił nam również iż istnieje duże zapotrzebowanie profilaktyki pro- zdrowotnej
i wykładów tematycznych. Weźmiemy to pod uwagę przy realizacji kolejnych projektów. Liczymy też na wsparcie ze strony naszych uczestników projektu i opiekunów. Jesteśmy po to, aby pomagać skutecznie, działać dla Was i z Wami.

Koordynator projektu

Agata Krzyżanowska