Zajęcia z zielarzem – spacer i warsztat

AKYWNI Z SENIOREM

WARSZTAT ZDROWY SENIOR

SPACER Z ZIELARZEM I WARSZTAT

W Stowarzyszeniu Nasza Ostoja trwa realizacja projektu :”Aktywni z seniorem”. Projekt finansowany
z Budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 20 LIPCA 2022 w bloku programowym zdrowy senior odbyło się spotkanie z panią Agnieszką . To osoba z niezwykle niewyczerpaną skarbnicą wiedzy.
Tym razem nasi seniorzy w okolicy Hotelu Teodorka wybrali się na spacer z zielarzem. Mimo upalnej pogody spacer można zaliczyć do bardzo udanych. Okazuje się bowiem, że jest wielu pasjonatów ziół i zdrowego stylu życia. Pani Barbara i Ania odkryli swoje tajemnice hodowania wielu ciekawych ziół wykorzystywanych nie tylko w kuchni. Uczestników spaceru zachwyciła mięta czekoladowa. Pani Agnieszka dzieliła się z uczestnikami spaceru swoją wiedzą. W drugiej części spotkania , każdy z uczestników zaparzył swoje ulubione zioła, poznał różnice naparu, wywaru , odwaru , techniki suszenia i przechowywania ziół oraz stosowania odpowiednich proporcji.
Na koniec uczestnicy poznali przepis na ciekawą nalewkę z ziół przyprawowych, oraz recepturę na kurację wrotyczem. To kolejne zajęcia w ramach projektu, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z powyższego spotkania. Naszym seniorom życzymy zdrowia i udanych pro-zdrowotnych eksperymentów ziołowych. Do zobaczenia już wkrótce.


Poniżej kilka ciekawych informacji przekazanych od Pani Agnieszki. Życzymy ciekawej lektury.

Przepis na pasożytobojczą herbatke.

Napar wrotyczowy – Infusum Tanaceti: 3 łyżki świeżego lub suchego rozdrobnionego ziela, albo kwiatów zalać 2 szklankami wrzącej wody. Zagotować 1 minut na małym ogniu. Odstawić na 30 minut pod przykryciem. Przecedzić. Pić 2-4 razy dziennie po 1 szklance. Przy zakażeniu pasożytami wypić na czczo 2 razy dziennie .
Warto skojarzyć z lewatywą. KURACJA JEDNODNIOWA powtarzamy 3 razy co 5 dni lub po 14 dniach

P.S. dawka na 70kg masy ciała osoby dorosłej 

Filmy o przetworach ziołowych  na YouTube

https://youtu.be/4nN05L2X3Es
https://www.google.com/search?q=YouTube+wywar+odwar&oq=YouTube+wywar+odwar&aqs=chrome..69i57j33i160.17948j0j4&client=ms-android-myphonepl&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:81fa0e4b,vid:F1yhEo7EH9U,st:0
Filmy o roślinach 

https://cam.waw.pl/centrum-aktywnosci-miedzypokoleniowej/wydarzenie/czosnek-niedzwiedzi-w-naszym-ogrodzie-2/

Koordynator Projektu

Agata Krzyżanowska