DOŚWIADCZAM, JESTEM, CZUJĘ
DZIAŁANIE 2 – POMALUJ SWÓJ ŚWIAT
SPACER INTEGRACYJNY : Kijki Nording Walking
Rekreacja w Parku Sosnowym w Ciechocinku
ROWER, SKUTER, KIJKI
Stowarzyszenie Nasza Ostoja rozpoczyna kolejny miesiąc realizacji projektu finansowanego z Budżetu Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego pt. DOŚWIADCZAM , JESTEM, CZUJĘ skierowaną do osób niepełnosprawnych i opiekunów. W planie działań odbył się integracyjny spacer z kijkami Nordinc Walking . Mając na uwadze, iż niektóre osoby mają ograniczone możliwości poruszania się zaprosiliśmy osoby mniej sprawne na spacer proponując testowanie 3 kołowego roweru , skutera inwalidzkiego i marsz z kijkami.
Niestety inwazja muszek oraz nadciągająca burza nie pozwoliła nam wydłużyć trasy. Pomysł się jednak powiódł i znowu poszliśmy o krok naprzód. Cieszy nas, iż nasze grono zatacza coraz większy krąg.
Zapraszamy do korzystania z formy rekreacji na rowerze trójkołowym zakupionego dla osób niepełnosprawnych i opiekunów.
Korzystanie z roweru dla uczestników projektu jest bezpłatne.
Jazdę na trójkołowcu trzeba opanować. Na rowerze trójkołowym nie balansuje się ciałem ani kierownicą. Ale strach ma tylko duże oczy! Jest to sprzęt przyjazny dla osób niepełnosprawnych, seniorów, osób
z zaburzeniami równowagi i trudnościami w poruszaniu się! Świat należy do ODWAŻNYCH !!!!
Dla pasjonatów marszu z kijkami: badania wykazały, że dobry trening techniki nordic walking pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne jak: usprawnienie układu oddechowego i sercowo naczyniowego, odciążenie stawów w tym dolnego odcinka kręgosłupa, zwiększenie poboru tlenu przeciętnie o 20 do 58%, w zależności od intensywności wbijania kijków. Rozwija też wszystkie mięśnie kończyn , wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków, zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków. Nie pogarsza także stanu obolałych stawów, zwłaszcza kolanowych. Ponadto w porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający nordic walking spala przeciętnie od 20 do 40% więcej kalorii. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu.
Koordynator Projektu
Agata Krzyżanowska