Zakup roweru trójkołowego do rehabilitacji i rekreacji

DOŚWIADCZAM, JESTEM, CZUJĘ

Działania projektowe: ZAKUP ROWERU TRÓJKOŁOWEGO DO REHABILITACJI I REKREACJI DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I OPIEKUNÓW

Nic tak nie poprawia nastroju jak wycieczka rowerowa w pogodny dzień! Świeże powietrze, promienie słońca na twarzy i „wiatr we włosach! Nie sposób przecenić dobrodziejstw wynikających z umiarkowanego wysiłku fizycznego na proces rehabilitacji. Nie bez znaczenia pozostaje, na psychikę i samopoczucie osób, które na skutek trudności w poruszaniu się, wycofały się z aktywnego trybu życia. Nie chodzi tu tylko o osoby cierpiące na schorzenia układu ruchu, ale także o seniorów pragnących prowadzić wspólnie z bliskimi i ze znajomymi aktywny tryb życia. Wydawać się może, że wycieczka rowerowa to przyjemność, na którą mogą sobie pozwolić tylko osoby w pełni sprawne ruchowo i ludzie z niezachwianym poczuciem równowagi.
Nic bardziej mylnego. Jest wiele metod, sposobów i urządzeń do aktywizacji osób mających problemy
z poruszaniem się.  Zdecydowanie najprzyjemniejszym sposobem jest wycieczka rowerowa na trójkołowcu.
Ruch o umiarkowanym natężeniu pozwala utrzymać układ mięśniowo-szkieletowy w dobrej kondycji.

Dobra kondycja poprawia nie tylko formę fizyczną i psychiczną, ale przede wszystkim opóźnia proces starzenia się organizmu. Dochodzi do tego poczucie spełnienia i świadomość podjętego wyzwania sportowego, a pokonanie ograniczeń własnego ciała daje siłę do walki z trudnościami dnia codziennego .Rower trójkołowy nie tylko pozwala wzmocnić mięśnie, ale umożliwia swobodne i samodzielne przemieszczanie się w rejony, do których wydawałoby się dostęp jest utracony na zawsze. Rowery trójkołowe cechuje wysoka stabilność dzięki trzem stałym punktom podparcia. To sprawia, że po pierwsze nie trzeba utrzymywać równowagi balansując ciałem i kierunkiem jazdy, po drugie zatrzymanie roweru w miejscu nie skutkuje utratą równowagi i nie wymaga podpierania się nogą. Technika skrętu różni się w rowerze trójkołowym od zwykłego jednośladu, ale intuicyjnie każdy bardzo szybko opanowuje tą sztukę, bo najważniejsze jest to, że trójkołowiec nie wymaga od kierowcy pochylania się przy pokonywaniu zakrętów. To bezpieczne, nieskomplikowane i bardzo wygodne rozwiązanie. Wygodna pozycja umożliwia przejechanie długich dystansów przez osoby starsze i niepełnosprawne, bez nadmiernego wysiłku i obciążania kręgosłupa.

DLACZEGO ZAKUPILIŚMY ROWER TRÓJKOŁOWY W RAMACH PROJEKTU : DOŚWIADCZAM JESTEM CZUJĘ DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I OPIEKUNÓW. ZAKUP JEST FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW BUDŻETU SAMORZĄDU KUJAWSKO-POMORSKIEGO.

Rower trójkołowy to jeden z najbardziej dogodnych sprzętów służących do rekreacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Na pewno ze względu na wspomnianą już wcześniej stabilność, dla osób mających problemy z utrzymaniem równowagi, które chcą wzmocnić swoje poczucie niezależności i samodzielności.
Na pewno dla tych, którzy pomimo obniżonej sprawności motorycznej pragną kontaktu i integracji z rówieśnikami i bliskimi osobami. Czyli seniorzy oraz dzieci i młodzież z dysfunkcją mięśniową i porażeniem mózgowym. Rowery trójkołowe są pomocne w rehabilitacji kończyn dolnych poddanych protezo-plastyce. Wycieczki rowerowe na trójkołowcu są urozmaiceniem w rehabilitacji osób cierpiących na stwardnienie rozsiane, niedowłady po udarowe, zaniki mięśni i choroby reumatyczne. Zajęcia w plenerze, na świeżym powietrzu i w otoczeniu przyrody, to bardzo atrakcyjne urozmaicenie i doskonała alternatywa dla rehabilitacji w gabinecie lub na sali treningowej. Reasumując, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu poprawia nie tylko nastrój, witalność i stymuluje mięśnie, ale też poprawia przemianę materii.
Możesz poczuć się silny, wolny- to doskonała przepustka do wolności, samodzielności. To możliwość połączenia przyjemności z obowiązkiem rehabilitacji. Zapraszamy do korzystania nieodpłatnego ze sprzętu.

Koordynator Projektu

Agata Krzyżanowska

Sklep medyczny SALUS